Dünya

İngiltere’de Tesco bazı ürünlerin satışını sınırlandırdı

İngiltere Tesco ürün sıkıntısı

İngiltere’de tedarik sıkıntısı

İngiltere’nin en büyük perakende zincirlerinden Tesco, Fransa’nın geçici olarak İngiltere ile sınırını kapatmasının ardından tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle bazı ürünlerin satışını sınırladı. Noel tatili öncesi Tesco müşterilerinin yumurta, sabun ve tuvalet kağıdı alışverişlerinin 3 paket ile sınırlandırdığını bildirdi.

Başbakan Boris Johnson’ın duyurduğu yeni kısıtlamalardan sonra milyonlarca İngiliz, karantinaya girmeden önce marketlere akın etti.

Salgın sebebi ile birçok dükkanın kapalı olması, halkı süpermarketlere itti. Sınırların kapalı olması ve herkesin alışverişe çıkması, ülke genelinde “panik alışverişine” yol açtı.

Süpermarket zincirleri, şimdilik panik yapacak bir durum olmadığını duyurdu. Bazı yerlerde et ve süt ürünleri tükense de çoğu mağazada temel gıda ürünlerinin henüz tükenmediğini açıkladı.

Bir açıklama da İngiltere Perakendeciler Konsorsiyumu’ndan geldi. Bir yetkili, stokların tam olduğunu, ancak nakliyatın uzun süre aksaması durumunda, gıda tedariği konusunda ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi.

Fransa sınırlarını kapattı

Fransa’nın, İngiltere’de görülen koronavirüsün mutasyona uğramış bir türünden korunma amacıyla pazar günü 48 saatliğine sınırını kapatmasının ardından nakliye araçları uzun kuyruklar oluşturmuştu. Market zincirleri, yasak nedeniyle özellikle sebze ve meyve tedarikinde sorun yaşanabileceğini belirtmişti.

İngiltere’den Fransa’ya gitmek etmek isteyen herkes, seyahat öncesi son 72 saat içinde Covid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak. Testin negatif çıktığına dair belge sunamayanların ulaşım araçlarına binmesine izin verilmeyecek. Uyruklarına bakılmaksızın tüm tır şoförleri de hızlı sonuç veren testlerden yaptıracak.

İngiltere’ye seyahatler durduruldu

İngiltere’de Covid-19’un yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkmasının ardından aralarında Türkiye’nin de olduğu 50’den fazla ülke, İngiltere ile olan seyahatleri durdurmuştu.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…