ABD

Covid-19 süreci ABD’li milyarderlere yaradı[:en]Jeff Bezos, Elon Musk among US billionaires getting richer during coronavirus pandemic

Amerikalı milyarderler servetini Covid_19 döneminde katladı

Amerikalı milyarderler artık daha zengin

Covid_19 salgını nedeniyle bütün dünyada ekonomi ve sağlık alanında zor günler yaşandı hatta yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de işsizlik artmaya devam ederken milyarderler ise servetlerine servet kattı. Amerikalı siyasi savunma grubu Americans for Tax Fairness’ın hazırladığı rapora göre; salgının başlangıcından aralık ayına kadar olan süreçte Amerikalı 651 milyarderin toplam serveti, 1 trilyon dolardan fazla artarak 4 trilyon dolara ulaştı.

18 Mart 2020’den itibaren ülkede salgın kısıtlamaları uygulanmaya başladı. O dönemde 2,95 trilyon dolar olan ABD‘li milyarderlerin serveti, 7 Aralık 2020 itibarıyla yüzde 36 artarak 4,01 trilyon dolara yükseldi. Listenin ilk 10 sırasındaki milyarderlerin toplam serveti ise yaklaşık 1 trilyon dolar oldu.

651 milyarderin toplam serveti, ABD nüfusunun neredeyse yarısı olan ve toplam 2 trilyon dolara sahip olan 165 milyon alt gelirlinin servetinin 2 katına denk geliyor.

Covid_19 paketini hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilirler

Americans for Tax Fairness Yöneticisi Frank Clemente, “Amerika, hiçbir zaman bu kadar az kişinin bu denli büyüklükte bir servete sahip olduğunu görmedi. On milyonlarca Amerikalı, sağlık ve ekonomik sorunlarla boğuşmasına rağmen birkaç yüz milyarder ise servetlerini artırdı. Milyarderlerin salgında kazandıkları paralar o kadar büyük ki ülkenin Covid-19 yardım paketini, virüs öncesi servetlerinden hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilecek durumdalar. Salgındaki servet artışları ile sadece bu milyarderler; ülkedeki her erkek, kadın ve çocuğa 3 bin dolarlık teşvik ödemesi yapabilirler ve hala 9 ay öncesinden daha zengin bir konumda olabilirler.” diyerek durumu açıkladı.

Teknoloji kazandırdı

AA‘nın Bloomberg Billionaires Index verilerine dayandırdığı haberine göre; teknoloji işi ile uğraşan iş adamlarının servetlerinde büyük artış yaşandı. Servetlerinde büyük artış yaşayanlar, özellikle e-ticaret ve otonom sürüş alanlarında faaliyet gösteren iş adamlarından oluşuyor.

Geçen yılın aralık ayından bu yana servetini en çok artıran milyarder, Tesla, Space X ve Neuralink şirketlerinin sahibi Elon Musk oldu. Musk, bir yıllık dönemde servetini 127 milyar dolar artırarak 155 milyar dolara çıkardı.

En zenginler listesinin ilk sırasında yer alan Amazon’un sahibi Jeff Bezos ise servetini yaklaşık 73 milyar dolar artırarak 188 milyar dolara yükseltti.[:en]

The COVID-19 pandemic has triggered an economic crisis of a magnitude not seen since the Great Depression. In the early months of the pandemic, as local businesses across the country closed, tens of millions of Americans lost their job. Now, more than half a year later, more than 11 million Americans remain unemployed and many shops and restaurants will never reopen. Here is a look at American businesses that might not survive coronavirus.

The recession ushered in by the novel coronavirus has not meant economic catastrophe for everyone, however. In fact, in the months since the virus reached the United States, many of the nation’s wealthiest citizens have actually profited handsomely. Over a roughly seven-month period starting in mid-March – a week after President Donald Trump declared a national emergency – America’s 614 billionaires grew their net worth by a collective $931 billion.

Starbucks:Offers free coffee to health care workers, first responders as coronavirus cases rise

McRib returns Wednesday:McDonald’s giving away 10,000 free barbecue sandwiches for fans who shave

Using data from Forbes, 24/7 Wall St. identified the American billionaires who got richer during COVID-19. We ranked the 30 billionaires whose monetary wealth grew the most from March 18, 2020 to Oct. 13, 2020. We only reviewed changes in net worth for American citizens who were considered billionaires as of April 7, 2020.

The vast majority of people on this list are high-profile executives or founders and investors at publicly traded companies – and much of their wealth is invested in the company with which they are associated. And though the U.S. economy is facing its worst economic and health crises in over half a century, the stock market has fared relatively well. Since the market crash in mid-March, the Dow Jones Industrial Average has surged, appreciating in value by over 50% as of mid-October, even reaching new record highs. Here is a look at how the COVID stock market crash compares to others in history.

Notably, many of the billionaires on this list are associated with technology companies – and many of those companies have done especially well during the pandemic. The tech-heavy NASDAQ composite index reported even stronger growth than the Dow in recent months, surging by about 66% from mid-March to mid-October – and generating billions of dollars for major shareholders in the process.

Son Yazılar
ABD

ABD konut krizine mi hazırlanıyor?

Konut krizi kapıda Yükselen faiz oranlarına rağmen ABD'deki gayrimenkuller güçlü kalmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bir sonraki konut krizi ev sahibi olmayan…
ABD

Fed dünyayı krize sokabilir

Fed kararı insanları fakirleştirmek demek ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor. Bu yüzden özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin…
ABD

Amerikalılar ülke ekonomisi çöküyor endişesinde Biden ise iyimser

Amerikalılar ekonomik tablodan umutsuz Amerikalılar ekonomik tablo karşısında kötümser. ABD'de enflasyon, koronavirüs salgınının bıraktığı etkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının da yol açtığı…