Güncel

İş dünyası “Yapısal Dönüşüm Adımları” hakkında ne dedi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı – Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı reform paketine ilişkin iş dünyasından gelen açıklamalar hükümetin ekonomi alanında dinamik ve hızlı politikalar üretebildiği yönünde.

İş dünyasından gelen değerlendirmeleri derledik:

TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, “Ağustos ayında zirveye çıkan kur atakları sonrasında enflasyonda yaşanan artışın kontrol altına alınabilmesine yönelik olarak mayıs ayında başlayacak olan “Tarımda Milli Birlik Projesi” kalıcı bir şekilde enflasyonun kontrol altına alınması adına umut vaad eden reformlardan biri olacaktır.” yorumunda bulundu.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: “4,5 yıl sürecek seçimsiz yönetim döneminde açıklanan Dönüşüm Adımları Paketi’nin,Türkiye’nin ihtiyacı olan kabuk değişiminin ilk safhası ve yeni hikayemizin ilk adımı olarak hepimize hayırlar getirmesini dileriz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç: “Reform paketi, ekonomi yönetiminin Türkiye’nin değişim ve dönüşüm sürecini, reformist bir akılla yönetmek istediğini açıkça ortaya koyuyor. Yapısal Dönüşüm Adımları, reformist bir aklın yansımasıdır.” şekilinde konuştu. Avgadiç, programın reel sektörün beklentilerini karşılayan ekonominin temellerini güçlendiren nitelikte olduğunu belirtti.

İSO Başkanı Erdaş Bahçıvan: “Bankacılık kesiminin kaynak kalitesini artırmaya yönelik düşüncelerin, reel sektör açısından kredi arzını artıracağını ümit ediyoruz. İstanbul Sanayi Odası olarak yıllardır, uzun vadeli tasarrufları güçlendirmek adına yapılacak en önemli hamlelerden birinin de kıdem tazminatı reformu olduğunu dile getiriyoruz. Bu nedenle, Yapısal Dönüşüm Adımları kapsamında kıdem tazminatının da reforma tabii tutulacak olmasını, Türkiye’nin en büyük ihtiyacı olan uzun vadeli fon birikimine güçlü bir katkı sağlayacağı için çok anlamlı ve değerli buluyoruz.” şeklinde değerlendirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle: “Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan önderliğinde, kamuoyunda bavul ticareti olarak bilinen, yolcu beraberinde ve lojistik firmalarınca taşınan malları kapsayan ihracatı kayıt altına alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paketin devrim niteliğinde başlıklar içerdiğinin altını çizen İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: “Yıllardır güçlü ve kararlı bir şekilde sürdürülen yapısal reform adımlarının en büyüğü olduğunu gördüğümüz bu açıklamalar, iş dünyası olarak bizleri çok umutlandırdı. Her bir başlık bir devrim niteliğinde ve doğrusunu söylemek gerekirse bizlerin beklentilerinin çok üzerinde.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…