Genel

Kylie dünyanın en zengini olmayı nasıl başardı?

Forbes dergisinin hazırladığı milyarderler listesine göre, Kardashian ailesinin en genç üyesi Kylie Jenner dünyanın en genç milyarderi oldu.

Jenner, Forbes dergisine yaptığı açıklamada, “Bir beklentim yoktu. Servet elde etmeyi planlamamıştım” dedi ve ekledi “Ancak iyi hissettiriyor. Sırtımın sıvazlanması hoş.”

“Peki, Kylie bu kadar zengin olmayı nasıl başardı? Hem de bu yaşta?” diyenler için derledik.

  • Kylie Jenner henüz 21 yaşında. Kardashian ailesinin bu küçük üyesi, tıpkı diğer kardeşler gibi moda ve magazin gündeminden hiç düşmeyenlerden. Ki zaten Kylie de servetini, kurucusu olduğu kozmetik markasına borçlu.
  • Kylie’nin genç yaşta kazandığı servet Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i tahtından etti. Zuckerberg bu ünvana 23 yaşında kavuşmuştu.
  • Kylie Kozmetik dört yıl önce kuruldu. Kurulduğu günden bu yana da Kylie marka bir ruj sahibi olmak isteyenlerin sayısı epey artmışa benziyor. Çünkü Kylie Jenner’ın kendi ismini taşıyan kozmetik markasının geçen yıl 360 milyon dolar satış gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

  • Aslında her şey Kylie’nin minik dudaklarına dolgu yaptırmasıyla başladı. 2015 yılında doğal dudaklarıyla ilgili özgüveni olmadığı için dolgu kullandığını kabul eden Jenner, Kylie Kozmetik’i kurdu.  Bir ürünün yeterince ilgi görüp görmeyeceğini test etmenin en iyi yolu kendinizi kullancının yerine koymaktır. Eğer aklınızdaki ürün sizin ihtiyacınıza cevap verebiliyorsa, mutlaka aynı durumda olanların ilgisini çekecektir.
  • Şaşırtıcı bir şekilde ürünleri, diğer geleneksel kozmetik markalarının aksine internet üzerinde yoğun rağbet gördü. Öyle meşhur oldular ki ürünler hemen tükendi. Youtube’da makyaj kanalı olan herkes Kylie’nin rujlarıyla illa bir video çekmiştir. Ne de olsa Kylie Jenner bir sosyal medya dahisi. Jenner’ın 18-34 yaş arası 128 milyon Instagram takipçisi var ve bu insanlar aynı zamanda şirketinin hedef kitlesini oluşturuyor. Hedef kitlenizi iyi tanıyın. Yaş aralıklarını, alışkanlıklarını, eğilimlerini, takip ettikleri trendleri, rol modellerini vb. Ne kadar iyi bilirseniz onlara erişme şansınız o kadar artar.
  • Forbes dergisi geçen yıl yayımladığı kapak haberinde Jenner’ın şirketinin gelirine kıyasla az bir masrafı olduğunu yazdı. Yani gelir çok, gider neredeyse yok. Çünkü şirket satışlarını daha çok internet üzerinden gerçekleştiriyor. Bu da operasyon ve prodüksiyon masrafını azaltıyor. Geleneksel iş yapma modellerini izlemek zorunda değilsiniz. Geleneksel olanı öğrenmek çok daha kolay olabilir, ama yeni nesil iş modelleri ya da işinize en uygun yeni bir modeli geliştirmek daha zor olsa da maliyetlerinizi düşüreceği için sonuçta çok daha karlı olabilir.
  • Jenner medyada o kadar etkili ki mesajlaşma uygulaması Snapchat’i artık kullanmadığını açıklamasının ardından, şirketin hisse senetleri 1.3 milyar dolarlık kayba uğramıştı. Yeni nesil iletişim araçlarını kullanmak basittir ama  kolay değildir. Küresel e-ticaretin hacmi 4 trilyon doları geçmişken ve her saniye dünyanın dört bir yanından yeni bir ürün onlıne satışa çıkarken hedef kitlenizle iletişimde sürekliliği sağlayamamak bir anda sizi tüketicinin radarından çıkarıp bilançolarınızı alt üst etmeye yeter.

  • Annesi Kris Jenner, Shopify adlı platformu kullanarak Kylie Kozmetik’in daha büyük bir alanda satış yapmasını sağladı. Forbes dergisinin, Kylie Jenner’ın kendi kendine en genç yaşta milyarderliğe ulaşan kişi olduğunu açıklaması sosyal medyada dalga konusu oldu. Çünkü Kylie, zaten zengin doğdu… Pazarlamada bütüncül yaklaşım esastır. E-ticaret yapacaksanız tek bir kanaldan ilerlemek yerinde saymakla aynı anlama gelir. Ürününüzü dijital ağlarından tamamından desteklemek için kullanabildiğiniz tüm kanalları devreye almalısınız.
  • Kylie “kendi servetini yapan kadınlar” arasında zirveye yerleşince çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Jenner’ı zaten zengin olmakla eleştirdi. Bu unvana karşı çıkanlara göre, Kylie Jenner’ın ünlü olan ailesi 10 yıldır popüler kültürün bir parçası. Özellikle de “Keeping up with the Kardashians” adlı reality şov televizyonda gösterilmeye başladığından beri kozmetikten giyim sektörüne kadar Kardashian ve Jenner aileleri, çok sayıda iş kolunda faaliyet gösteriyor.

Son Yazılar
Genel

Ay'a gidecek yerli uzay aracı üretime hazır

Ay’a gönderilecek ilk yerli uzay aracının tasarımı hazır. ROKETSAN, TÜBİTAK ve Delta-V hibrid motorun statik ateşleme ve fırlatma testlerini yapıyor. TUA Başkanı…
Genel

CS Wind Türkiye'de ikinci fabrikasını açıyor

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Türkiye'deki ikinci fabrikasını da İzmir'de açıyor. Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi…
Genel

Konut fiyatlarında fırsatçılık yapanlara uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her…