Güncel

Konkordato başvurularında hızlı düşüş!

Ekonominin dengelenme sürecine girmesiyle firmaların yaptığı konkordato başvurularında azalma yaşandı.

Geçen yıl yaşanan kur saldırısının ardından konkordato gündem olmuştu. Mali yapılarında bozulma yaşayan ve borçlarını ödemekte zorlanan şirketler konkordato ilan etmeye başlamıştı.

Yılın ilk 3 ayında 787 firma ve 8 milyar liralık kredi paketi konkordatodan çıktı. Geçen yılın ekim ayında 457, kasım ayında 483, aralık ayında da 326 konkordato başvurusu yapılmıştı.

Ocak ayında 167 firma konkordato başvurusu yaparken şubatta 165, martta ise 97 başvuru gerçekleşti. Bu sayı 12 Nisan 2019 tarihi itibariyle de 40 oldu. Yeni konkordato müracaatları geçen yılın son çeyreğine göre üçte iki oranında azaldı.

Bankalarca konkordatolu firmaların kredilerinin yapılandırılması konusunda yürütülen heyet çalışmaları sayesinde yüzlerce firmanın kredileri yapılandırıldı.

2018’in son çeyreğinde 7 büyük banka, konkordato ilan eden firmaların kredi borçlarının yapılandırılması konusunda çalışma başlattı. 2019 başında banka temsilcilerinden oluşan “konkordato heyeti” kuruldu.

Heyet konkordatolu firmalarla görüşerek firmaların borç ödeme niyetlerini araştırdı. Borç ödeme niyetinde olan firmalara mali durumlarına uygun çözüm yolları sunuldu.

Mali zorluk yaşamakla birlikte, süreci suistimal etmeyen, uygun koşullarda borçlarını ödemek niyetinde olan yüzlerce firma ile anlaşma sağlandı.

Birkaç ay içerisinde konkordatodan çıkan firma sayısının bini aşacağı ve yaklaşık 15 milyar liralık kredi paketinin konkordato kapsamından çıkarılmış olacağı öngörülüyor.

Yani firmaların mali durumlarına uygun çözüm paketlerinin bankalarca sunulmasıyla, yeni konkordato müracaatları azalırken, konkordatodan çıkışlar da hızlandı.

Peki, konkordato nedir? Konkordato, şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurdukları hukuki bir yöntem. Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir anlaşma niteliği taşıyor.

Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…