Dünya

Küresel ekonomide büyüme tahminlerine virüs freni

Dünya genelinde 110 bin kişiden fazla insana bulaşan korona virüsü, 2020 yılında dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerinin düşürülmesine neden oldu.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkması sonrası başta önce Çin sonra İran’da etkisini hızlı gösteren virüs, özellikle İtalya’da ekonomik hayatı tamamen durma noktasına getirdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) son açıkladığı rapora göre, küresel büyüme tahminleri yüzde 2.9’dan 2.4’e düşürüldü.

Euro bölgesinde yüzde 1’in üzerinde tahmin edilen büyüme tahmini 1’in altına indirildi. Virüsün kaynağı Çin’de ise 5.7 olarak açıklanan büyüme tahmini 0.8 puan düşerek 4.9’a geriledi. Çin’deki parakende sektöründeki önemli yavaşlama, Çin ile büyük ekonomik ilişki içindeki Vietnam, Singapur ve Güney Kore’yi oldukça olumsuz etkiliyor.

IMF de küresel büyüme tahminlerinin düşeceğini açıkladı. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, 2008-2009 yıllarındaki finans krizinden sonraki en düşük seviyeye dönüleceği uyarısında bulundu. 2009 yılındaki finans krizinde küresel büyüme 0.9 seviyesine düşmüştü.

Kaynak: Hürriyet 

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…