İhracat

Makine ihracat rakamları yükseldi

Türkiye’nin 2018 yılında ihracatta yakaladığı büyük başarı makine sektörüne de yansıdı. Sektörde elde edilen başarının verilerini derledik.

  • Türkiye’nin makine ihracatı, yılın 2 ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 8,1 artarak2,7 milyar dolara yükseldi. Makine ihracatı, şubatta 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • İlk 2 ayda sektör ihracatı, yüzde 8,1’lik artışla 2,7 milyar dolara ulaştı. 2 aylık dönemde ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yapılan makine ihracatında yüzde 20’nin üzerinde artışlar oldu.
  • Türk makine sektörünün toplam ihracatı içinde yaklaşık yüzde 15 paya sahip olan Alman sanayisinde son dönemde yaşanan üretim gerilemesinden sektörün bir miktar etkilendiği düşünülüyor.
  • Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’daki sanayi üretiminin, verilerin açıklandığı son 4 aylık dönem boyunca art arda gerilemesi, ülkenin sermaye ve tüketim malları üretimindeki azalma, Almanya’ya yapılan makine ihracatını doğrudan etkiledi.
  • Türk makine sektörü, Almanya’dan sonra ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti. ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktı. Türk makineleri ABD’de kilogram başına 15 dolara alıcı buluyor.
Son Yazılar
İhracatTürkiye

Hububat sektöründen 4 ayda 3,6 milyar dolarlık ihracat

Türk hububat sektörü, ihracatta yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor. Hububat ihracatı yılın ilk 4 ayında da ivmeyi devam ettirdi. Sektör, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı…
İhracatTürkiye

Trendyol, BAE ile ticaret köprüsü kuruyor

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında, Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed…
İhracatTürkiye

Türk Savunma Sanayii rotayı Latin Amerika'ya çevirdi

Türk savunma sanayisinin önde gelen 10 şirketi yeni iş birlikleri ve ihracat fırsatları için Latin Amerika'nın yolunda. Şili'nin başkenti Santiago'da 5-10 Nisan'da gerçekleştirilecek…