Güncel

Alışverişte hızlı bir yöntem; temassız ödeme

Pek çoğumuz eskisi gibi post cihazlarıyla uğraşmak istemiyoruz. Paramatiklerin kart yutması, alışveriş kuyruklarında şifre girenler… İşte tüm bu zaman alıcı işler yavaş yavaş geride kalıyor. Tüketici için hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız ödeme teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

  • Bankalararası Kart Merkezi (BKM), verilerine göre günlük temassız ödeme adedi 1 milyona dayandı.
  • 90 TL altındaki işlemlerde şifre girmeden ve vakit kaybetmeden ödeme yapılabiliyor.
  • Kredi kartlarının yüzde 48’i, banka kartlarının yüzde 18’i, ödeme noktalarında ise terminallerin yüzde 55’i temassız teknolojisiyle uyumlu.
  • Hem kart tarafında hem de kart kabul noktasında temassız yaygınlığı hızla artmaya devam ediyor.
  • Temassız kredi kartı şubat sonu itibarıyla 32 milyona, temassız banka kartı 27,8 milyon ve temasız terminal sayısı da 1,3 milyon adede ulaştı.
  • Geçen yıl temassız kullanımı, 2017’nin 1,5 katına çıktı. 2019 yılında ise temassız kullanımının aynı hızla artmaya devam ettiği görülüyor.
  • Şubat ayında günlük yaklaşık 1 milyon adet temassız işlem gerçekleşti. 2018 yılı şubat ayında toplam internet harici fiziki ödemelerin yüzde 3,1’i temassız olarak gerçekleşirken, bu yıl bu oranın yüzde 6’yı geçtiği görülüyor.
  • Temassız işlem ortalamasının ise 33 TL’ye çıktığı bilgisine ulaşılıyor.
  • Temassız işlemlerde şifresiz işlem limitinin 2018 yılı mart ayında 50 TL’den 90 TL’ye çıkarılmasıyla beraber küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin artık perakende, akaryakıt ve ulaşım gibi sektörlerde de tüketicilere kolaylık sağladığı ve yaygınlaştığı görülüyor.
  • Kullanıcıların en fazla market ve yemek sektörlerinde temassız ödemeyi tercih ettiği gözlemlenirken, çeşitli gıda, taşımacılık-ulaşım ve akaryakıt sektörleri temassız ödemenin en fazla tercih edildiği diğer sektörler olarak ön plana çıkıyor.
Son Yazılar
Güncel

İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar lira sınırını aştı

İşsizlik Sigortası Fonu işsizlerin güvencesi İşini kaybeden sigortalıların, işsiz kaldıkları dönemin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için mart 2002'de kurulan İşsizlik Sigortası Fonu,…
Güncel

JPMorgan: ABD ekonomisi için bir kasırga yolda

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, yatırımcıları ekonomik bir "kasırgaya" hazırlanmaları konusunda uyardı. Jamie Dimon, ekonominin sıkı para politikası ve Rusya Ukrayna savaşı gibi…
GüncelTürkiye

BAE'den ilk yatırım savunmaya

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye'ye yapılacak ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım…