Savunma Endüstrisi

Reuters SİHA’ların yeni taliplerini duyurdu

Türkiye İHA Etiyopya ve Fas

Reuters: Türkiye Etiyopya ve Fas ile İHA satış anlaşması yaptı

İngiliz merkezli Reuters haber ajansının haberine göre, Türkiye silahlı İHA ihracatını Fas ve Etiyopya ile yaptığı satış müzakereleriyle genişletiyor. İki Mısırlı güvenlik kaynağının haber ajansına verdiği bilgilere göre, Kahire'nin ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden yapılabilecek herhangi bir anlaşmayı engelleme konusunda yardım istediğini aktardı. Üçüncü bir kaynak ise ilişkilerini onarmaya çalışan Kahire ile Ankara arasında yapılan müzakerelerde her türlü anlaşmanın görüşülüp netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Reuters: Türkiye'nin Fas ve Etiyopya'ya savunma ve havacılık ihracatı arttı

Türkiye, Etiyopya ve Fas henüz silahlı İHA anlaşmalarını resmi olarak doğrulamazken konuyla ilgili bilgi sahibi birkaç yetkilinin Reuters'a açıklamalarda bulunduğu iddia edildi.

Bir Türk yetkili, Etiyopya ve Fas'ın Bayraktar TB2 İHA'larını satın alınmasını talep ettiğini, yedek parça garantisi ve eğitimlerin de anlaşma kapsamında olabileceğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir diplomat ise Fas'ın Mayıs ayında sipariş ettiği ilk silahlı İHA grubunu teslim aldığını aktardı.

Yetkililer satılması planlanan İHA sayısı ve mali detaylar konusunda ayrıntı vermedi. Askeri uzmanların İsrail, Çin ve ABD'de üretilen rakiplerinden daha ucuz olduğunu söylediği SİHA'ları, Ukrayna ve Türkiye'nin NATO ortağı Polonya’nın da sipariş ettiği biliniyor.

Resmi veriler, Türkiye'nin Fas ve Etiyopya'ya savunma ve havacılık ihracatının son iki ayda keskin bir şekilde arttığını gösteriyor ancak İHA satışlarıyla ilgili ayrıntıları içermiyor. SİHA’lara artan ilgi, ihracatı artırmaya çalışan ve modern savaş teknolojileri arasında İHA’ların önemini vurgulayan Türk hükümeti için bir önemli bir destek.

Türk ordusu, geçen yıl Suriye ve Libya’da İHA’ları kullandı. Dağlık Karabağ'da ise İHA’lar, Türkiye'nin müttefiki Azerbaycan'ın Ermeni güçlerini yenmesine yardımcı oldu.

Yerli SİHA Irak radarında

Türkiye yerli İHA/SİHA ile dünya gündeminde yer almaya devam ederken, başarıları da yayılmaya devam ediyor. Azerbaycan, Katar, Ukrayna ve Tunus ve NATO ülkesi Polonya'nın ardından Irak da Türk SİHA'larına talip oldu. Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, Türkiye'nin ilk milli ve yerli silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2, T129 ATAK helikopter ve gelişmiş silahlarından satın almak için taleplerini iletti.

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…