Savunma Endüstrisi

Yerli savunma ürünleri 20 ülkede

Türk savunma sanayisine, başta yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri olmak üzere özgün ürünler kazandıran Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ, bir yandan Türk askerini korurken, diğer yandan ihracat yapma başarısını yükseltti.

Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün’ün çalışmalar hakkında verdiği bilgileri derledik.

  • Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ, güç sistemleri, yangın söndürme ve infilak bastırma, KBRN filtrasyon sistemleri konularındaki çözümleriyle 20 ülkeye ihracat yapıyor.
  • Firma, savunma sanayisinde güç sistemleri, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) filtrasyon sistemleri konularında çözümler sunuyor.
  • Geçen yılı 150 milyon lira ciroyla kapatan firma, 450 milyon liralık sipariş almış durumda.
  • Nero Endüstri ürünleri 20 ülkede kullanılıyor ve 6 ülkede de kalifikasyon süreçleri devam ediyor.
  • Ökçün’ün aktardığı bilgilere göre, Sakarya’daki fabrika için 5 milyon dolar, Ankara’daki için 15 milyon dolar, ABD’nin Orlando şehrindeki için 2,5 milyon dolar, Bulgaristan’daki için 500 bin dolar olmak üzere yıl sonuna kadar 23 milyon dolarlık yatırım hayata geçirilecek.
  • İnfilak bastırma ve yangın söndürme sistemlerinde yüzde 92’lik yerlilik oranı yakalanmış durumda.
  • Nero Endüstri ürünleriyle Türkiye’deki zırhlı kara araçlarının tamamına yakınının güvenliğini sağlıyor.
  • Ökçün, “İnfilak bastırma sistemimiz herhangi bir saldırı ya da olumsuzluk durumunda araç içindekilerin hayatta kalmasını sağlıyor. Türk askeri daha önce yurt dışından temin edilen ürünler yerine artık yerli sistemlerle korunuyor.” dedi.
  • Firmanın hedefi, infilak bastırma konusunda yurt dışında bulunan 2 büyük üreticiyi geride bırakarak dünyanın en büyüğü haline gelmek.
  • Nero Endüstri geçen yıl 6 binin üzerinde sistem teslimatına imza attı.
Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…