Dünya

Zengin ülkelerdeki göçmen ücret açığı giderek genişliyor

Zengin ülkeler göçmenlere daha düşük ücret ödüyor

Göçmen işçiler, yerli işçilerden yüzde 12.6 daha az kazanıyor

Göçmenler, iş gücüne rağmen yerli çalışanlara göre daha düşük maaş alıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, dünyanın en zengin ekonomilerine sahip ülkelerdeki göçmen işçiler, yerli işçilerden yüzde 12.6 daha az kazanıyor ve bu uçurum giderek artıyor. Ayrıca, yüksek gelirli ülkelerdeki göçmenlerin dörtte birinden fazlası, geçici sözleşmelerle güvencesiz bir işte olma olasılığının daha yüksek olduğunu da belirtti. Koronavirüs salgınından dolayı bu tür işçilerin faaliyetlerinin durdurularak daha büyük bir darbe almasının nedeni de kısmen bu.

Ücret farkı diğer ülkelerde de genişliyor

Yeni bir rapora göre, başta Avrupa ve Amerika olmak üzere 49 ülkeyi kapsıyor ve ücret farkının son yıllarda İtalya, Hollanda, Portekiz ve Norveç de dahil olmak üzere birçok ülkede genişlediğini gösterdi.

ILO İşgücü Göç Şubesi başkanı Michelle Leighton, “Göçmen işçiler çoğu ekonomide temel bir rol oynamalarına rağmen, genellikle muamele eşitsizliğiyle karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

Ücretlere ek olarak, istihdam ve eğitime erişim, çalışma koşulları, sosyal güvenlik ve sendika haklarından bahsetti.

Salgınla durum daha da kötüleşti

Covid-19 durumu daha da kötüleştirdi ve iş gücü ayrımını genişletti. On milyonlarca göçmen işçi, manuel işlerde bulundukları ve uzaktan çalışamadıkları için işlerini kaybetti.

ILO raporu ayrıca ev içi bakımda yoğunlaşan kadın göçmen işçilerin erkek ulusal meslektaşlarından yüzde 21 daha az kazandığını da gösterdi. Bu, anketin yapıldığı ülkelerdeki cinsiyete dayalı ücret farkı olan yüzde 16’dan daha yüksek.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…