Savunma Endüstrisi

Liberation gazetesi: SİHA’lar Türkiye’nin gücünün ve bağımsızlığın sembolü oldu

Fransız gazete Liberation Türk SİHA'ları

Fransız Liberation gündemine SİHA’ları aldı

Fransız Liberation gazetesi yayınladığı haberde, Bayraktar TB2 SİHA‘ların güvenilir olduğunu ve deneyimli Türk ordusu tarafından kullanıldığını belirtti.

SİHA‘ların Türkiye’nin başarısının anahtarı olduğuna da dikkat çekilen haberde, Irak, Suriye, Libya ve Kafkasya’da kullanıldığı ifade edildi. Aynı zamanda SİHA’ların Türkiye’nin dış politikasında önemli rol oynadığının da altı çizildi.

SİHA'lar Liberation'da Türkiye

Fransa medyasının gündeminde Liberation’da SİHA

ABD SiHA’larına karşı Türk SİHA’lar

Haberde ABD SİHA’ları ile milli SİHA’lar kıyaslandı. Bayraktar TB2 SİHA’ların 27 saat uçabildiği ve maliyetinin ABD’nin SİHA’larından daha düşük olduğu kaydedilirken SİHA‘ların aynı zamanda terör örgütü PKK’nın güç kaybetmesine neden olduğu da belirtildi.

SİHA’ların, şubatta Suriye’nin kuzeybatısında güç gösterisi yaptığı, Türkiye’nin gücünün yükselişinin ve büyüyen bağımsızlığının sembolü haline geldiği vurgulandı.

SİHA’lar uluslararası medyanın gündeminde

İspanya

Yerli SİHA’lar diğer pek çok uluslararası medyada da yer aldı. İspanya’nın ünlü gazetelerinden El Pais, Türk SİHA’larına övgü yağdırdı. Gazete haberinde “Türk SİHA’ları gökyüzünün yeni sahipleri” ifadelerine yer verdi.

Almanya

Almanya’da yayın yapan Tagesschau isimli haber sitesi, “Türkler, SİHA’lar sayesinde savaşların gidişatını değiştiriyor”, “Avrupa ülkeleri Türk SİHA’larıyla baş edemez” başlıklarıyla Türk SİHA’larını Alman basınının gündemine taşıdı.

ABD

ABD merkezli the Washington Post da Türk SİHA’larının etkili gücünü anlattı. Gazetedeki haberde, İHA’ların çok etkili olduğu, Libya’daki dengeleri Trablus yönüne değiştirdiği ve Dağlık Karabağ’da da Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı başarılı olmasında büyük rol oynadığı ifade edildi.

Türk savunma sanayisinin yerli  İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretiminde yıllardır hız kesmeden artan başarısı, ABD merkezli Forbes tarafından manşete taşındı.

Türkiye’nin İHA ve SİHA envanterini yakından inceleyen bir analiz yayınlayan Forbes, terörle mücadele başta olmak üzere birçok alanda başarıyla uygulamaya konulan ve olası tüm tehditlere gözdağı veren Bayraktar-TB2, Anka-S, Akıncı, Aksungur ve Alpagu araçlarını yakından inceledi.

Üretimine başlanan ve çok yakında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alacak olan Akıncı, Aksungur ve Alpagu’nun, Türkiye’nin bölgedeki gücüne güç katacağının belirtildiği yazıda, hava araçlarının hedefleri tespit edip yok etme başarısının düşman kuvvetleri için büyük bir tehdit olduğu ayrıntısı da yer aldı.

İtalya

İtalyan Agenzia NOVA gazetesi yerli İHA’ların başarısını okuyucularıyla buluşturdu. Haberde “‘Made in Turkey’ damgalı bir savaş uçağı üretme planı birçok analist tarafından çok iddialı olarak görülürken İHA/SİHA üretim programı Türkiye’yi sektörde yükselen bir güç haline getirerek Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük üç askeri drone üreticisi ABD, Çin ve İsrail’e rakip olmasına imkan verdi.” açıklamasında bulunuldu.

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…