Savunma Endüstrisi

Le Figaro: SİHA’lar Türk Gücünün Aracıları

Fransız basınından SİHA'lara övgü

Le Figaro gündeminde yine SİHA'lar var

Le Figaro gazetesi yeniden gündemine SİHA'ları ve başarılarını aldı. Uluslararası medyada sık sık başarıları vurgulanan İHA'lar Fransız basınında da geniş yer buluyor. Gazetede "Libya ve Dağlık Karabağ'daki askeri başarılarıyla övünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etki alanını genişletmek için insansız hava araçları (İHA) satış sözleşmelerini hızlandırıyor." denildi. Hem ekonomik hem de stratejik olarak fayda sağladığı gazetede belirtildi. SİHA'ların Libya ve Karabağ'da gösterdiği başarılara da değinildi.

Dünyanın önde gelen SİHA üreticilerinden biri haline geldi

Azerbaycan, Ukrayna, Polonya ve Fas'tan sonra SİHA’lara ilgi duyma sırası şimdi Kırgızistan'da. Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek, Türkiye'ye Bayraktar TB2 SİHA’ları siparişi verdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın zamanda ziyaret ettiği Afrika da ihracatı için önemli bir çıkış noktası olabilir.  Türkiye, 10 yıl içinde ABD, İsrail ve Çin ile birlikte dünyanın önde gelen SİHA üreticilerinden biri haline geldi. Verimli ve ucuz olan bu küçük insansız araçları başlangıçta ülkenin ulusal çıkarlarına hizmet etti. Irak ve Suriye sınırları izleniyor, çoğunlukla PKK terör örgütü hedef alınıyordu.

Daily Sabah gazetesi Etiyopya ile anlaşmalar yapıldığını yazdı. Addis Ababa henüz satışı onaylamadı. Ancak Türk-Etiyopya askeri iş birliğinin mevcut güçlenmesi yadsınamaz. Bu yılın ilk üç ayında Türk askeri teçhizatının Etiyopya'ya satışı 42 milyon avroya ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 175 bin avro idi.

Le Figaro'da son iki yılda, Libya sahasında ve daha yakın zamanda Azerbaycan'ın 2020 sonbaharında Ermeni güçlerini baltaladığı Dağlık Karabağ'da güç dengesini tersine çevirmeyi bile başardığından bahsedildi. Türkiye bugün, Fas veya Polonya gibi ülkelerle, pazarını kendi etki alanının ötesine genişleterek yeni bir adım atıyor. Gazetede bu jeopolitik atılımın aynı zamanda da sanayi atılımı olduğu vurgulandı.

Türk SİHA’larının, savaş uçaklarına kıyasla 20 kat ucuz olduğuna dikkat çekildi. Bayraktar TB2 SİHA'nın Ukrayna’ya satılmasının ve bu ülkenin Donbas’da bu SİHA’yı kullandığına ilişkin video yayımlamasına değinildi. Bunun Rusya’nın tepkisine neden olduğu ifade edilen haberde, nato'nun Polonya ve Letonya’nın Türk SİHA’larına ilgi duymasına temkinle yaklaştığı aktarıldı.

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…