Savunma Endüstrisi

Le Figaro: Türkiye dünyanın temel SİHA üreticileri arasında yerini aldı

Türk SİHA Le Figaro savunma sanayii

Le Figaro gündemine SİHA'ları taşıdı

Fransa’nın en büyük silah şirketlerinden Dassault’ya ait Le Figaro gazetesi, SİHA’ları konu aldı. Yayınladığı dosya haberde Türk SİHA’larına ayrı bir başlıkta yer verdi. “Türk dış politikasının hizmetinde bir teknoloji” başlıklı haberde, Libya’da 2020 ilkbaharında Halife Hafter yanlısı güçler ile Libya hükümeti arasındaki çatışmada STM şirketi tarafından üretilen 2 Kargu-2 intihar SİHA’sının oynadığı önemli role işaret edildi. Bunun tartışılmaz bir olgu olan “SİHA’ların Türkiye savunma endüstrisi piyasasında yükselişini ve savaş alanında kullanımının yaygınlaştığını" ortaya koyduğu aktarılan haberde, “Sadece 15 yılda, ülke Amerikan, İsrail ve Çin modelleriyle rekabet arzusuyla dünyanın temel üreticileri arasındaki yerini aldı.” ifadesi kullanıldı.

Türk SİHA'ları etkili ve uygun fiyatlı

Haberde Kargu, Bayraktar, Anka, Karayel, Alpagu gibi Türk SİHA’larının etkili olmalarının yanı sıra uygun fiyatına da dikkat çekildi. Türk SİHA’larının 2016’dan itibaren sınır ötesindeki operasyonlarda kullanılmaya başlandığı kaydedilen haberde, “Giderek daha etkili olan Türk SİHA’ları sadece Libya’da değil, Dağlık Karabağ’da da güç dengesini değiştirdi.” değerlendirmesi yapıldı. Gazetenin haberinde Mayıs ayı sonunda BM heyetinin Libya konulu raporundan çıkan iki cümleye vurgu yapıldı. Mart tarihli belgede, STM şirketi tarafından üretilen Kargu-2 intihar İnsansız Hava Araçları (İHA) 2020 baharında Trablusgarp savaşında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Ankara tarafından desteklenen Libya hükümeti, o sırada Mareşal Halife Hafter güçleri tarafından kuşatılmıştı. Uzmanlara göre, bu insansız hava araçları daha sonra insanları otonom olarak hedef aldı. Raporda "Ölümcül otonom silah sistemlerinin operatör ve mühimmat arasında bir veri bağlantısı kurmaya gerek kalmadan hedeflere saldırmak üzere programlandığı ve bu nedenle otomatik hedef arama modunda" olduğu belirtiliyor.

Türk SİHA'ları giderek daha fazla satıyor

Le Figaro, Türk SİHA’larının gittikçe daha fazla sattığına vurgu yapılarak Azerbaycan, Katar, Ukrayna ve Tunus ve NATO ülkesi Polonya’nın Türk silahlı insansız hava aracı satın aldığına, Letonya, Macaristan ve Arnavutluk’un yanı sıra başka ülkelerin de Türk SİHA’larına ilgi gösterdiğine işaret edildi. Polonya kısa süre önce 24 TB2 sipariş etti. Recep Tayyip Erdoğan bunun bir NATO ülkesine yapılan ilk satış olduğunu özellikle vurguladı. Letonya, Macaristan, Arnavutluk da ilgili görünüyor. Giderek daha verimli hale gelen Türk insansız hava araçları, Libya'daki ve aynı zamanda son zamanlarda Dağlık Karabağ'daki güç dengesini tersine çevirdi. Özellikle ünlü Bayraktar TB2'leri satın alan Azerbaycan, 2020 sonbaharında Ermeni kuvvetlerini amansızca vurmak için kullandı.

Ekonomik Araştırmalar ve Dış Politika Merkezinden (Edam) bir rapor, "Türkiye insansız askeri sistemleri ve robotik savaşı, bir portföyü modernleştirmekten daha fazlası olarak görüyor" diyor. Analistler ayrıca, bunu "bir sonraki jeopolitik atılımın ön saflarında yer almak için bir fırsat" olarak görüyor.

Le Figaro haberinde, İHA’lar bir propaganda aracı olduğu kadar bir tanıtım aracı olduğuna vurgu yaptı. Zira Türkiye İHA’ları ihraç ediyor ve giderek daha iyi satıyor bilgisini de ekledi. 

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…