Savunma Endüstrisi

Ukrayna Türkiye’ye büyük çaplı yeni bir drone siparişi verdi

Ukrayna Türkiye drone satın alacak Bayraktar TB2 SİHA

Başarılı görevlerin ardından SİHA'lara sipariş arttı

Türkiye, son yıllarda Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) drone üretiminde önde gelen ülkelerden biri haline geldi. Türk İHA ve SİHA’larının Libya, Suriye veya Azerbaycan gibi savaş bölgelerinde gerçekleştirdikleri başarılı görevlerinin ardından küresel siparişler de ardı ardına gelmeye başladı. Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Libya gibi çok sayıda ülkenin ardından AB üyesi Polonya da bu yılın mayıs ayında başarılı Türk SİHA’sı Bayraktar TB2'yi satın aldığını duyurmuştu.

Türk İHA-SİHA'ları en iyiler arasında

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Ukrayna ve Türkiye Dışişleri ve Savunma Bakanlarının geçen aralık ayında Kiev'de gerçekleştirdikleri görüşme öncesinde, Türk İHA ve SİHA’larının dünyanın en iyileri arasında olduğunu ifade etmiş ve “Türk SİHA'larının en etkili modern silah olduğu konusunda kimseyi ikna etmeye gerek yok. Bunu herkes, Suriye'de, Libya'da ve en son Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda gördü. (…) Satın aldığımız Türk Bayraktarlarının yüksek etkinliğine ben ve Devlet Başkanımız bizzat tatbikatlarda şahit olduk. Satın almanın yanı sıra, Ukrayna'da beraber üretmek ve teknoloji transferi yapmak istiyoruz. Ukrayna, Türk firmalarla kendi teknolojilerini paylaşabilir, bu herkesin ortak faydasına bir proje” değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna yeni drone siparişi verdi

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy de Report haber ajansına yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye'den dört Bayraktar TB2 drone sistemi daha alacağını, her bir sistemin altı drone içerdiğini ve toplam 24 drone tedarik edileceğini belirtti.

Zalujnıy bu bağlamda, 2021-2022 döneminde 4 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) sistemi daha satın almayı planladıklarını, bu sene ise 1 adet TB2 İHA kompleksini envanterlerine kattıklarını açıkladı. Zalujnıy ayrıca gelecekte bu tür droneları yerli üretim olarak envanterlerine dâhil etme niyetinde olduklarını dile getirirken bunları almanın yeterli olmadığını onları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı bu kapsamda ise “İlk olarak, onları nasıl etkili bir şekilde kullanacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Sonrasında ise onları kullanma taktiklerini iyi bilmemiz gerekiyor. Kapsamlı bir yaklaşım benimsemek zorundayız. Bayraktar alımı bununla da bitmiyor. Şimdi bu sistem ve araçları kullanma yöntemlerini inceliyoruz.” dedi.

Ukrayna Kasım 2018'de Türkiye'den ilk Bayraktar İHA’larını satın aldı. Sözleşme altı SİHA, iki kontrol istasyonu ve 200 güdümlü füze içeriyordu. Türkiye Mart 2021'de de Ukrayna için yeni bir parti drone üretmeye başladı.

Son Yazılar
Savunma Endüstrisi

Türkiye'nin bir silah gücü olarak şaşırtıcı yükselişi

Türkiye’nin silah gücü Bir zamanlar Türkiye, Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1.000 adet Leopard 2 ana muharebe tankı sipariş…
Savunma Endüstrisi

Afrika devletleri neden Bayraktar TB2 satın alıyor?

Afrika devletleri Türk SİHA'sı diyor Analist Paul Melly, Afrika devletlerinin silahlı gruplarla savaşmak için, dünyadaki çeşitli çatışmalarda etkili olduklarını kanıtlayan Türk İHA'larından giderek…
Savunma Endüstrisi

Fransız TV kanalı Türkiye'nin SİHA gücünü konuşuyor

Fransız kanalı BFM TV: Bayraktar TB2 Ukrayna için "güçlü müttefik" Fransız kanalı BFM TV, Bayraktar TB2'yi Ukrayna için "güçlü müttefik" şeklinde tanımladı. Türk yapımı SİHA'ların tüm…